پیش از آنکه به تاثیر کافئین در بدن و بویژه بر صدا بپردازیم، باید بدانیم که بررسی اثرات هر ماده غذایی هم شامل تاثیرات مستقیم فیزیکی آن ماده بر حنجره و تارهای صوتی است و هم شامل تاثیرات غیرمستقیمی است که ممکن است بر فرایند دستگاه های مختلف بدن از جمله گوارش یا سیستم عصبی داشته باشد.

با این مقدمه از جوانب مختلفی تاثیرات کافئین را بررسی خواهیم کرد.

کافئین واثرآن برصدا

1- اثرات مستقیم:

تارهای صوتی ما در ابتدای حنجره قراردارند و هر غذایی پیش از آنکه وارد گلو شد، ابتدا با تارهای صوتی ما در تماس خواهد بود.

– نوشیدنی های کافئین دار چون انواع چای و قهوه به دلیل ماهیت اسیدی خود، در برخورد با این تارهای صوتی می تواند سبب اثرات مخرب و مستعد شدن حنجره برای آسیب فیزیکی گردند.

– همچنین این مواد، در معده می تواند باعث افزایش اسید معده و قلیان این ماده اسیدی به سمت قسمتهای بالاتر گلو شود. رفلاکس اسید معده در مستعدین این بیماری، حتی می تواند باعث گلودرد، التهابات شدید حنجره و حتی ورم این مجاری و تنگی نفس شود.

– سوا از ماهیت خود نوشیدنی ها، دمای آن نیز مستقیما بر عملکرد حنجره شما نقش دارد. و چون این دست نوشیدنی ها اغلب بصورت داغ سرو می شوند، باید به این نکته هم توجه داشته باشیم.

خوردن غذا یا نوشیدنی های سرد و یا داغ باعث آسیب به تارهای صوتی شما و کاهش کیفیت و قدرت صدای شما خواهد شد. این توصیه حتی در مورد مصرف نوشیدنی مفیدی مثل آب هم حایز اهمیت است و توصیه میشود حتی آب را هم در بازه دمایی بین دمای طبیعی محیط تا دمای طبیعی بدن یعنی 24 الی 37 درجه بنوشید.

2- اثرات غیرمستقیم:

کافئین واثرآن برصدا

– تمامی مواد کافئین دار می توانند باعث از دست رفتن آب بدن و دهیدراته شدن آن گردند.

این فرایند می تواند اثرات بسیار مخربی بر تارهای صوتی داشته باشد.

چرا که سیستم تارهای صوتی بر مبنای ارتعاش است و هرچه این تارها در برابر اثرات هوا، منعطف تر ارتعاش یابند، نه تنها بر قدرت و کیفیت صدای حاصل تاثیر دارد بلکه احتمال آسیبات احتمالی به تارهای صوتی پس از اجراهای سنگین و طولانی به حداقل خود می رسد. در واقع با مصرف کافی و وافی آب سیستم صوتی حنجره خود را روغن کاری میکنید.

حال آنکه مواد کافئیندار دقیقا در جهت عکس این فرایند سبب کم آبی و خشکی تارهای صوتی می شود.

– کافئین بر سیستم عصبی نیز تاثیر دارد و برخلاف تصور عامه که از قهوه برای بیدار ماندن استفاده میکنند، این بیداری لزوما به معنی هشیاری و تمرکز سیستم عصبی نیست بلکه تغییرات سطح کافئین با تحریک بیش از حد گیرنده های عصبی حتی می تواند سبب بیقراری و استرس گردد و تمامی این اثرات، می تواند نقش مخربی بر تسلط و اجرا داشته باشد.

اما این گونه نیست که صدا پیشگان را کلا از خوردن چای و قهوه منع کنیم. بلکه با توجه به مواردی که در بالا گفته شد، در صورتی که سابقه رفلاکس معده ندارند، مجازند که روزانه از یک فنجان قهوه و یا مطابق با دوز کافئین جایگزین آن، چای مصرف کنند . چرا که تغییر ناگهانی در جهت کاهش دوز کافئین نیز خود عوارضی را به دنبال دارد. پس این مقدار مصرف بشرطی که با مصرف کافی و وافی آب، در جهت جبران آب از دست رفته بدن برآیند، و در بازه دمایی مناسبی مصرف شود، جایز است.